مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه بعد از نشست چهارجانبه با وزرای خارجه آمریکا , روسیه و نماینده سازمان ملل در هتل امپریال وین گفت: ایران می تواند بخشی ازراه حل سوریه باشد و من امیدوارم که این کشور نیز مثل سایر کشورها برای راه حل سیاسی دراین زمینه تلاش می کند.

فدریکا موگرینی افزود :من همچنین این فرصت را پیدا کردم که با جان کری و سرگی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و روسیه درباره سوریه دیدار کنم.

مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: همه سعی می کنیم که اقدامات خود را با هم هماهنگ کنیم و در یک مسیر حرکت کنیم و ان مسیر گشایش راهی برای راه حل سیاسی و انتقال قدرت در سوریه می باشد. یعنی منظور ما یک روندی است که توسط سوریه رهبری شود و تمام احزاب را دربر داشته باشد و منجربه توقف جنگ های داخلی در سوریه شود.

اتحادیه اروپا به صورت رسمی اعلام کرده که تمام بازیگرهایی که در سوریه نقش دارند چه در منطقه و چه در بعد جهانی باید در این روند درگیر شوند.

موگرینی درباره نقش ایران در سوریه تاکید کرد: ما این تعهد را داریم و شخصا صحبتهایی با مقامات ایرانی داشتم مخصوصا بعد از صحبتهای هسته ای که در وین داشتیم, از کانالی که با ایران بعد از صحبت های هسته ای باز شده استفاده می کنیم و ایران می تواند بخشی از راه حل سوریه باشد.

نشست چهارجانبه وزیران خارجه آمریکا ، روسیه، ترکیه و عربستان برای بررسی بحران سوریه روز جمعه در هتل امپریال وین پایتخت اتریش در سایه اختلافات غربی و منطقه ای درباره پایان دادن به بحران سوریه و مرحله انتقالی آن برگزار شد.

بحران سوریه از پنج سال پیش به دنبال تجهیز تروریستهای داعش ازسوی برخی کشورهای منطقه آغاز شده است که تاکنون دهها هزار مردم این کشور به دست این تروریستها کشته، مجروح و آواره شده اند.

بحران آوارگان جنگی این کشور در اروپا به یک معضل جدی تبدیل شده است.