عکس‌های یک فرانسوی از قم در سال57

فرارو نوشت: در مجموعه عکس های "ژیل پرس" عکاس فرانسوی از انقلاب ایران تعدادی عکس از سفر او به قم، یکی از پایگاه‌های اصلی انقلاب اسلامی وجود دارد که شناخت او از آنچه در ایران در حال وقوع بود را به تصویر می‌کشد.

به گزارش ایسنا در ادامه این گزارش می‌خوانید: "ژیل پرس" عکاس خبری فرانسوی مقارن با انقلاب اسلامی در سفری پنج هفته‌ای به ایران از دسامبر ۱۹۷۹ تا ژانویه ۱۹۸۰ یعنی آذر و دی ۱۳۵۸ و در ماه‌های پرتلاطم سال 1358 گزارشی مصور از وقایع ماه‌های نخست انقلاب تهیه کرد.

این عکاس حاصل سفر خود به ایران را در کتابی با 101 صفحه که شامل 98 عکس سیاه و سفید بود در همان سالها به چاپ رساند. مجموعه او از نماز جمعه تهران تا تشیع پیکر شهید مفتح در قم، تجمع ها و تظاهرات مردم به مناسبت تسخیر لانه جاسوسی، آمادگی مردم در دفاع از انقلاب اسلامی تا زندگی عادی مردم کوچه و بازار در شهرهای تهران، تبریز، قم، مهاباد و سنندج را در بر می‌گیرد.

وجه منحصربه فرد عکس‌های "پرس" آن است که او در انتخاب سوژه بیش از آنکه فعل و انفعالات سیاسی را مد نظر قرار دهد توجه خود را به جامعه ایران معطوف کرده است. نگاه دقیق و هنرمندانه در کنار این سوژه یابی منحصر به فرد باعث شده مجموعه او به مجموعه‌ای کم نظیر و در عین حال مستند از وضعیت جامعه ایران در زمان انقلاب اسلامی تبدیل شود.

4
زائران حرم معصومه (س) در جاده قم
4
شهروند قمی بر روی پل قم
4
شعارهای انقلابی بر روی دیوارهای شهر قم
4
مراسم تشییع دکتر مفتح
4
جاده قم
4
آیت‌الله کاظم شریعتمداری و طرفدارانش
4
حرم حضرت معصومه(س)
4
یک عکاسخانه در قم
4
مراسم تشییع دکتر مفتح
/ 0 نظر / 27 بازدید