مذاکرات نفتی ایران و اروپا محرمانه شد

بلومبرگ از مذاکرات غیر علنی ایران و اتحادیه اروپا برای تعیین نقشه راه همکاری های آینده در بخش انرژی خبر داد و نوشت: اتحادیه اروپا در حال کار بر روی یک موافقتنامه احتمالی است که مسیر را برای قراردادهای آینده در زمینه انرژی با ایران هموار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، 2 منبع آگاه گفتند، اتحادیه اروپا در حال کار بر روی یک موافقتنامه احتمالی است که مسیر را برای قراردادهای آینده در زمینه انرژی با ایران هموار خواهد کرد.

به گفته این دو منبع مطلع که به  دلیل غیرعلنی بودن گفت و گوها نخواستند نامشان فاش شود گفتند، این موافقتنامه احتمالا تا ماه نوامبر به امضا خواهد رسید. این توافق مسیر را برای هر گونه مذاکرات در خصوص قراردادهای خاصی که ممکن است در آینده و پس از اجرایی شدن توافق هسته ای منعقد شود هموار خواهد ساخت.

اروپا به دنبال منابع جدید برای تامین انرژی مورد نیاز خود است تا وابستگی اش به واردات از روسیه را که 27 درصد گاز مصرفی این منطقه را تشکیل می دهد کاهش دهد. کمیسیون اروپایی سال گذشته در یک سند در بردارنده خط مشی های احتمالی آینده اعلام کرد، کشورهایی از جمله ایران می توانند به تحقق این مسیر کمک کنند.

به گفته این منابع، این موافقتنامه 5 حوزه قراردادهای نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر و بهره وری در مصرف انرژی، بازارهای برق، زیرساخت های انرژی و سرمایه گذاری مستقیم در صنعت انرژی ایران را در بر خواهد گرفت.

در بروکسل، کمیسیون اروپایی در پاسخ به سوالات مطرح شده گفت،  به محض اجرایی شدن توافق هسته ای، این کمیسیون حوزه های همکاری دو جانبه از جمله حوزه انرژی را مورد بررسی قرار خواهد داد. فعلا، کمیسیون تمرکز خود را مصروف کارهای مقدماتی گفت و گو در زمینه انرژی با ایران «وقتی که شرایط به درستی فراهم شود» کرده است.

اتحادیه اروپا در سال 2012 واردات نفت از ایران را ممنوع کرد و محدودیت های دیگری نیز در زمینه صنعت انرژی این کشور به اجرا گذاشت. قبل از تحریم ها، واردات نفت اتحادیه اروپا از ایران حدود 6 درصد کل واردات نفت این اتحادیه بود.

شادمهر عقیلی نفس بکش مهدی احمدوند حالم بده یاس همه چی مثل قبل سامان جلیلی هوای خونه

/ 0 نظر / 27 بازدید